czwartek, 23 czerwca 2016

Wystarczą cztery nitki


Gdybym miała stworzyć listę ulubionych, porannych zajęć, pierwsze miejsce należałoby do pachnącej, porannej kawy i zaglądaniu przez okno komputera w wasze życie, na co dobrowolnie wyrażacie zgodę. Internet z którym próbuję zaprzyjaźnić się od wielu lat nadal jest przeze mnie nieodkryty, choć zaczynamy się lubić i przyznaję to z lekkim zażenowaniem, bez niego nie mogę już przeżyć jednego dnia. Kawa, internet, to podstawa, do kompletu brakuje jeszcze spokoju poranka przed obudzeniem się Rodziny do zadań codziennych i najważniejszego dla mnie KORONKI KLOCKOWEJ. Techniki już nie tak anonimowej, jak kilka lat temu, ale jeszcze bardzo "pogubionej" i "zaplątanej"szczególnie w polskiej rzeczywistości bez książek, podręczników, wiarygodnych źródeł.

Wierzę w prostotę i zwykłą komunikację słowną, bo tak najłatwiej zapamiętać i zrozumieć otaczający nas świat, dlatego opowiem Wam moimi słowami o KORONCE, a szczególnie tej ukochanej KLOCKOWEJ. Może dzięki tym wpisom poznacie i polubicie koronki. Aby tak było trzeba jak w każdej szkole zacząć od początku, czyli poznania alfabetu, by móc czytać lub pisać książki samodzielnie. Z koronkami jest dokładnie tak samo, aby je robić, trzeba je rozumieć, a bez podstaw się to nie uda.

Koronka, właściwie co to dokładnie jest niby Wszyscy wiedzą i znają, ale gdyby dokładnie zapytać zaczynają się pierwsze wątpliwości. W moim przypadku jest łatwiej, definicji koronki, wymagano ode mnie na egzaminie, który bardzo chciałam zdać, więc grzecznie przeszukałam dostępne źródła pisane. Tym co zapamiętałam, chętnie podzielę się z Wami.
NAJŁATWIEJSZA DEFINICJA KORONKI:


Koronka to niezależna, wzorowana, transparentna, tekstylna forma, która powstaje przez jedyne w swoim rodzaju systematyczne połączenie nici, za pomocą naszych dłoni oraz palców lub prostych narzędzi, łącząc jedną nitkę albo komplet nici w rożny sposób.


Co to dokładnie znaczy?

 • Niezależna - czyli struktura materiału opiera się na niciach, z których powstaje koronka i jest samodzielnie trwała.
 • Wzorowana - prawidłowo lub nieprawidłowo wzorami, czyli przenikaniem gęstszych i rzadszych powierzchni, pomiędzy którymi mamy "dziurki", czyli puste przestrzenie, zestawionych ze sobą w odpowiednich kombinacjach, z zaplanowanymi rytmami raportu lub motywu.Wzorowanie jest podstawą podziału koronek ze względu na typ i techniki koronkarskie.
 • Transparentna - czyli delikatna i przejrzysta, pozwalająca na identyfikację rzeczywistych koronek, od złudnych, udających koronki.
 • Tekstylna - czyli rodzaj włókna z którego koronka powstaje. Najczęściej to włókna roślinne - len, konopie, bawełna, pokrzywa oraz jedwab, wełna, także nici złote i srebrne, słoma i włosy, obecnie sztuczne i mieszane włókna.
 • Forma - najróżniejsze formy, zmieniające się w czasie i zgodnie z trendami mody. Najwcześniej koronki zdobiły brzegi ubiorów, jako lamówki, paski z "ząbkami" i "szpicami", często dwuwymiarowa - długość i szerokość, ale także 3D, np. formy plastyczne. Robiono także metraże lub kupony, do tworzenia kołnierzy, wachlarzy, szali, mankietów itd.
 • Jedyne, systematyczne połączenie nici - czyli specyfika techniki koronkarskiej.
 • Przy pomocy dłoni oraz palców lub prostych narzędzi - chodzi oczywiście o koronki robione ręcznie. Do pojedynczych narzędzi zaliczamy - igłę, klocki, czyli dłuższe, drewniane szpulki , igłę do koronek siatkowych, czółenko frywolitkowe, szydełko, druty oraz palce i dłonie do wyplatania na ramie i wiązania węzłów. Obok koronek ręcznie robionych, mamy całą gamę koronek maszynowych wytwarzanych przemysłowo.
 • Jedna lub komplet nici - podstawą koronki jest przynajmniej jedna, konieczna nitka do zrobienia koronek np. igłowych, frywolitkowych, siatkowych, szydełkowych lub robionych na drutach albo komplet nici, który potrzebny jest przy koronce klockowej, makramie lub plecionkach na ramie.
 • Różny sposób łączenia nici - czyli krzyżowanie, skręcanie, wiązanie, przeplatanie, przewlekanie nici. Przebieg nici lub kompletu nici jest różnokierunkowy, w zależności od powstającej formy, ale generalnie znakuje go przebieg osnowy i wątku. 

Udało się "rozebrać" dla Was definicję KORONKI, które dość często mylone są z haftami, choć różnica jest banalna. Aby powstał haft potrzebujemy bazy na którą nałożymy nici, co w koronce jest niepotrzebne, bo sama sobie poradzi.

Wakacje tuż, tuż - wszystkich Miłośników koronek, kawy i herbaty oraz koronkowych ciekawostek zapraszam do czytania bloga, może coś uda się wykorzystać. Wiedza, to wolność, a ćwiczenie czyni Mistrza, to moje ulubione powiedzonka, pozdrawiam MD.


P.S.

Przy tworzeniu definicji wspierałam się moimi książkami polskich i czeskich autorek,
"Cztery nitki", czyli nazwa blogu powstała od najmniejszego kompletu nici potrzebnego do zrobienia najprostszej koronki klockowej.

2 komentarze:

 1. Gratuluje,bardzo się cieszę,czekam na c.d.Anita

  OdpowiedzUsuń
 2. Cieszę się bardzo z takiej inicjatywy :-) Z niecierpliwością czekam na kolejne posty. Pozdrawiam serdecznie :-)

  OdpowiedzUsuń